Novinky

Bosé obouvání ANO či NE?

 

Často se nás ptáte na náš názor na "bosé obouvání", na "barefoot" boty ... z módy se klubou zdravotní problémy - my to víme z praxe... a za vaše děti se přimlouváme - pokud už je musíte mít, dávejte je dětem na co nejkratší dobu, nezaměňujte je za boty a nepovažujte to za převratnou novinku v obouvání ... jsou to víc protiskluzové ponožky než boty! :-)
Choďte na boso v (čisté!) trávě, v písku, po mechu, po neostrých kamínkách - to je zdravé! Pro chůzi po tvrdých podlahách, po asfaltu, betonu - pro zdravý vývoj nohou - volte pohodlnou, zdravotně nezávadnou botu!
... a tady jsou shrnutá fakta a navíc názory odborníků:
---------

V poslední době mladé maminky velmi často diskutují o problematice tzv. „bosého obouvání“. Sílící trend velí sundat boty a chodit naboso, maximálně v ultratenkých botách. Taková chůze simuluje cvičení a měla by být jen krátkodobá. Prodejci barefoot obuvi (bosé obouvání) často účelově neuvádějí, že taková obuv je určena pouze pro krátkodobou chůzi. Taková obuv má primárně pouze ochrannou funkci při chůzi po nerovném povrchu a měla by být používána tam, kde dítě nemůže vyloženě chodit bosky např. kvůli zranění nohy.
Zdravá móda, nebo jen reklamní trik devastující nohy? Názory na bosé boty, tzv. barefooty, se liší. Jedni tvrdí, že tyto boty předcházejí úrazům spojeným s během, posilují svaly a podporují přirozený pohyb. Takto alespoň proklamují význam bosých bot jejich výrobci. Druzí s tím ale nesouhlasí, hlavně proto, že lidé neumějí techniku bosé chůze využívat a koledují si tím o zdravotní problémy.

Před rokem podalo mnoho zákazníků v Americe žalobu na jednu společnost, která tyto boty vyrábí, že reklama je lživá a že nikdy nebylo dokázáno, že by tyto boty měly skutečně zdravé účinky. Společnost soud prohrála a nespokojeným zákazníkům musela zaplatit. Barefooty určitě nejsou vhodné pro dlouhodobé chození ve městě po tvrdých rovných površích (beton, asfalt, dlažba apod.).
Bosé obutí bylo původně určeno především pro běh na přírodních měkkých površíchs typicky oddělenými prsty. Nabídka se však dávno rozšířila a výrobci nabízejí tuto obuv pro běžné nošení, a to včetně obuvi dětské. A ačkoli jedny takové dětské boty vyjdou na tisícovku nebo taky skoro na dvě, není zase tak málo rodičů, kteří je kupují, i když jinak počítají skoro každou korunu. Jsou přece zdravé a pro rozvoj dětské nohy tím pádem nejvhodnější.
Chodit bos je zdravé. Stimuluje to nervovou soustavu, akupunkturní body, podporuje krevní oběh a imunitní systém, doporučují fyzioterapeuti.
Jenže je tomu skutečně tak? Stačí, když se člověk začne probírat vyjádřeními odborníků a hlavně výsledky různých studií, které zkoumají dopad používání barefoot obuvi na stav nožní klenby, kloubů, vazů a svalů. A ty před nimi poslední dobou spíše varují. Zvláště pokud je člověk nepoužívá správně – vyžadují totiž jiný způsob pohybu, než na jaký jsme my i naše děti zvyklí z běžné obuvi.
Také ortopedi jsou opatrní. Tvrdí, že aby se nožní klenba dobře vyvíjela, potřebuje noha dobrou podporu a stélku, klidně i ortopedickou. Vývoj klenby přitom končí až kolem šesti sedmi let věku.
Například ortoped Jiří Jičínský horuje za boty. „Teď se staly módou boty s ultratenkou podrážkou, které by měly podporovat přirozený způsob chůze. Jenomže my diagnostikujeme ploché nohy u dětí už ve třech letech věku a v tu chvíli musí dítě začít nosit pořádné boty s tvarovanou stélkou a s oporou okolo kotníků, a to až do doby, než je ukončen vývoj nožní klenby. Jinak bude mít doživotní problémy,“ popisuje lékař.
Špatné zkušenosti s odborností prodejců tzv. barefoot obuvi má určitě mnohá maminka. Obuv často není prodávána v klasické prodejně s obuví, ale prodává se např. v obchodě s dárkovými předměty. Navíc doporučení prodavaček, aby maminky koupily obuv dítěti co největší, aby mu dlouho vydržela, jsou naprosto scestná. Tato obuv je také často doporučována jako obuv vycházková, ale i domácí, vlastně je prý vhodná ke „každému použití a účelu“ a dítě by ji mělo nosit co nejdéle.
Česká obuvnická a kožedělná asociace jeden podnět ze strany zklamané a rozhořčené spotřebitelky ohledně dětské barefoot obuvi, kdy jí byla opakovaně prodávajícím zamítnuta reklamace, že se dítěti v obuvi potí nožky, v loňském roce rovněž řešila. Tato barefoot obuv byla vyrobena v Koreji. Přestože hygienické atesty podle vyhlášky č. 84/2001 Sb. u předmětné obuvi byly v pořádku, nechali jsme si na tuto obuv zhotovit z hlediska její konstrukce odborné a soudně znalecké posudky od předních odborníků na ortopedii v České republice.
„Předmětnou obuv nelze hodnotit podle standardních kritérií zdravotně nezávadného obouvání pro dětskou obuv. Podle těchto kritérií ji lze doporučit jen na velmi krátkodobé nošení“, uvádí ve svém odborném posudku MUDr. Tomáš Janečka, primář ortopedického oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.
Ještě striktnější je svém posouzení předmětné obuvi MUDr. Vladimír Holoubek, brněnský ortoped a podiatr, který zastupuje také názor České podiatrické společnosti. „Předložená dětská obuv má celoplastovou podešev, která se ohýbá ve středu podešve, ne v prstové části v ohybové rýze prstů nohy. Odvod vlhkosti v nášlapné ploše, dle výrobce, zajišťují perforované otvory 1 mm. U obuvi je evidentní nesouměr šířek podešve v části prstové a patní, prstová část je značně široká, opatek v patní části chybí, podešev není stabilní. Podešev v torzi je mírně deformovaná do vrtule. Svršek obuvi je textilní z úpletové textilie, svršek zakončen elastickým stahujícím okrajem s poměrně velkou kompresí, což by mohlo zhoršovat prokrvení nohy. Prodyšnost textilního materiálu nelze přesně určit. Tímto materiálem je vystlán i vnitřek podešve. Dle mého soudu obuv není určená pro celodenní nošení, naopak při celodenním nošení může dětskou nohu poškodit. Posunem nohy v podešvové části obuvi při odvalu nohy může dojít k poranění pokožky a případně i vývoji deformit“, uvádí ve svém posudku MUDr. Vladimír Holoubek.

Hodnocená barefoot obuv:

Pražský ortoped MUDr. Michal Matějíček, CSc., který dlouhodobě spolupracuje i s prof. MUDr. Pavlem Dunglem, DrSc., uvádí ve svém znaleckém posudku k předmětné dětské obuvi následující: „Ke klinickému hodnocení předložena velikostně dětská bota, spodek celoplastový, nártní partie je tvořena textilním nástavcem se ztuženým horním okrajem. Plastová část tvoří spodek boty s nízkou obsázkou, do které nasedá pevně, v. s. nalisováním za tepla, úpletový textilní svršek. Tento úplet vystýlá celý plastový objem. Spodní partie obuvi je perforována 25ti otvory o průměru cca 1 mm. Úpletový svršek je na svém horním vstupu zakončen elastickým tuhým okrajem. Aktuálně není možné zhodnotit, zda-li cirkulární tah nepřevyšuje žilní tlak dětské dolní končetiny v oblasti hlezna. Délka předložené obuvi činila 140 mm, šířka předonoží 73 mm, šířka patní partie činila na úrovni předpokládaného předního okraje patní kosti 53 mm. Celá obuv byla postavena do vrtule s oporou o podložku při vnitřním okraji patní kosti a pod hlavičkou oblasti hlavičky V. metatarsu. Úhel vnitřního okraje středního okraje proti středné ose činil 9 st.“ A jaký je závěr znaleckého posudku MUDr. Michala Matějíčka? „Z hlediska koncepce předložené obuvi se může jednat o obuv do vody. Vzhledem k materiálové komposici a stavbě předloženou obuv nepovažuji za vhodnou pro denní nošení“.
Domníváme se, že k tomuto závěru již není nutné cokoliv dodávat. Snad jen pouze to, že tato plastová „bosá obuv“ se prodává za ceny, které se blíží cenám klasické celokožené dětské zdravotně nezávadné obuvi.
Naše doporučení maminkám proto vychází ze získaných zkušeností i ze závěrů XIV. mezinárodního podiatrického sympozia v Brně. Všude tam, kde dítě může chodit bosky, tak je nechávejte chodit bosky – na případnou ochranu nohy stačí i jen pevnější protiskluzná ponožka. Vhodná je chůze na boso po trávě, mechu, písku, kamínkách. Na městkou dlažbu, asfalt, beton a další rovné tvrdé povrchy však doporučujeme dětskou nohu obouvat do zdravotně nezávadné obuvi, která dětskou nohu nejen ochrání, ale podpoří ji také v jejich přirozených funkcích. A hlavně je důležité kontrolovat velikost dětské obuvi, zda dítě z obuvi nevyrostlo. Jakmile je obuv dítěti krátká, je nutné zavčasu vždy koupit obuv novou, nejlépe ve specializované prodejně dětské obuvi.

Autor článku:
PhDr. Vlasta Mayerová
Tajemnice
Česká obuvnická a kožedělná asociace

 

Zdroj článku: http://www.coka.cz/zdrave-obouvani/388-bose-obouvani-ano-ci-ne

Další články:

http://www.coka.cz/zdrave-obouvani/372-bosa-chuze-nebo-beh-ve-specialnich-botach-zase-tak-zdrave-nejsou-ukazuji-studie-vice

http://www.coka.cz/zdrave-obouvani/371-bose-boty-ve-meste-na-ne-zapomente-jinak-si-zadelate-na-problemy-vice

NEMOCI OHROŽUJÍCÍ DĚTSKÉ NOŽIČKY

Přestože 99 % dětí se rodí se zdravýma nohama, již 30 % prvňáčků přichází do školy s nohama výrazně poškozenýma. Příčinou je nesprávná obuv. Nebezpečí nošení zdravotně závadné obuvi dětmi a dospívající mládeží spočívá především v tom, že každé poškození nohou a pohybového aparátu v dětství se mnohdy projeví v úplném rozsahu až za 10 až 40 let.
Během posledního desetiletí došlo v České republice k převratným změnám, jež se odrážejí ve všech oblastech lidské činnosti, tedy i v obuvnictví. Privatizační proces s tendencí přiblížit naši ekonomiku západní odboural státní dotace, které ve formě tzv. záporné daně z obratu umožnily prodejcům nabízet dětskou obuv v cenových relacích, které dnes nepokrývají ani ceny na nákup materiálu. Obuv dnes patří mezi jednu z nejdražších položek našeho šatníku, proto se nelze divit, že její spotřeba klesla z 4,7 až 4,9 párů na tři páry na obyvatele, což je zvláště pro rostoucí dětskou nohu nedostatečné. Vzhledem k poměrně nízké kupní síle tvoří více než 50 % veškeré u nás zakoupené obuvi levná obuv z Asie, která má často závažné konstrukční vady a je tak příčinou zdravotních problémů …
V průběhu let 1997 až 1999 byly proměřeno a zdravotně vyšetřeno 10 236 dětí a dospívajících (4876 chlapců a 5360 dívek) ve věku od 3 do 19 let. Průzkum byl proveden u dětí v mateřských a základních školách, na středních školách a ve středních odborných učilištích ve 14 městech naší republiky. Výběr byl volen tak, aby výsledky průzkumu objektivně vypovídaly o situaci na celém našem území (Praha, Karlovy Vary, Plzeň, České Budějovice, Liberec, Hradec Králové, Jihlava, Ostrava, Olomouc, Přerov, Vizovice, Zlín, Otrokovice, Brno). Průzkum byl prováděn v rámci grantu Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, jehož řešiteli jsou VUT Fakulta technologická ve Zlíně, Česká obuvnická asociace se sídlem ve Zlíně a pracoviště nezávadného obouvání Svit Komponenty, a.s., Zlín.
Kromě antropometrických charakteristik nohou byl při tomto průzkumu zjišťován jejich zdravotní stav. Sledovány byly zdravotní komplikace či vady nohou vrozené i získané, převážně způsobené nošením nevhodné obuvi. Celkem bylo evidováno 14 různých onemocnění nohou.
K hodnocení rozvoje klenby nožní kromě vizuálního posouzení klenby v klidu i pohybu byly použity plantogramy (otisky nohou), zhotovené pomocí plantografu, jehož principem je snímání otisku a obrysu nohy přes pryžovou membránu, zespodu natřenou tiskařskou černí. Plantogramy byly hodnoceny metodou Chippaux-Šmiřák.
Nejčastěji se vyskytující vady byly zpracovány podle věku po jednom roce s rozlišením pohlaví. Ostatní, méně častější nemoce nohou byly hodnoceny u souborů rozdělených podle věku na mladší (od 3 do 15 let) a starší (od 15 do 19 let). Četnosti výskytu všech sledovaných typů onemocnění u souborů jako celku jsou zachyceny v grafech.

VBOČENÁ (valgozní) PATA

Vbočené postavení patní části nohy sledujeme v poměrně vysokém zastoupení ve všech věkových třídách. U nejmladších dětí je tento jev v podstatě fyziologickou záležitostí, s přibývajícím věkem se však díky zesilování svalstva a vaziva měla tato vada sama upravit. Výskyt vbočené paty u dětí školního věku a v období dospívání však lze považovat za patologii, neboť vbočená pata je předzvěstí vzniku nebo doprovází podélně plochou nohu.
Téměř u všech věkových třídách byla tato vada zjištěna častěji u chlapců dokonce o jednu třetinu častěji než u stejně starých dívek.

Vbočená pata (chlapec 13 let)

PODÉLNĚ PLOCHÁ NOHA (pes planus, pes planovalgus)

Pod pojmem dětská plochá noha se rozumí deformita nohy v růstovém věku, kdy dochází k oploštění vnitřní podélné klenby a pata stojí ve zvýšeném vbočeném (valgozním) postavení. Přechod od normálního nálezu k patologickému je spojitý, což znesnadňuje diagnozu. Přetížení je často kombinováno s nedostatečně funkčním svalovým, vazivovým a kostěným substrátem. Významný podíl u této vady je přikládán genetické dispozici, avšak to, zda plochá noha vznikne, může každý z nás podstatnou měrou ovlivnit, např. správným výběrem obuvi a dobrou péčí o nohy.
Vrozená plochá noha je velmi vzácná. Plochá noha je asi nejčastěji se vyskytující získanou deformitou nohou. Objevuje se od nejútlejšího věku až do stáří.
Pokles nožních kleneb se projevuje zvýšenou únavou nohou, pálením a někdy i tupou bolestí na přední straně bérce, v průběhu dlouhého předního svalu holenního. V těžších případech se objevuje zvýšené pocení nohou, otoky, zhoršuje se krevní oběh dolních končetin, tvoří se křečové žíly(varixy). Nejtěžší případy v důsledku změn na kostech a značná bolestivost způsobují snížení mobilnosti postiženého. Ploché nohy byly u našeho souboru zjištěny v poměrně vysokém zastoupení ve všech věkových kategoriích, nejčastěji však u dětí v předškolním věku. Ovšem u nejmladších dětí je velmi nesnadné stanovit z plantogramů, zda se jedná o „plochou“ nohu v důsledku existence tukového polštáře v klenbě nebo o nohu plochou. S postupujícím mizením tukového polštáře v plosce počet nohou se sníženou klenbou s přibývajícím věkem ubývá. Zajímavé je zjištění, že se ve všech věkových kategoriích plochá noha vyskytuje častěji u chlapců než u dívek.

Plochá noha (chlapec 13 let)

VYSOKÁ (lukovitá) NOHA (pes excavatus)
Vysoká noha je řazena mezi vrozené defekty nohou, které nelze diagnostikovat u novorozenců a zřídkakdy bývá diagnostikována u batolat a malých dětí. Stává se viditelnou až v časném školním věku (po zmizení tukového polštáře) a vyskytuje se poměrně často ( u 4 až 8 % dětí). Projevuje se extrémním vyklenutím podélné klenby, přičemž přední příčná klenby je obvykle snížená. Její lehčí stupeň — vysoký nárt, je poměrně častou vadou v populaci a mnohdy znesnadňuje nákupy běžné obuvi. Achillova šlacha bývá zkrácená, noha je málo pružná, někdy bolestivá. Příčiny jsou mnohé, hlavně se uplatňuje svalová nerovnováha vznikající při vrozených i získaných poruchách míchy, při svalových chorobách, u obrn, ale též u nošení nevhodné, tj. příliš krátké obuvi nebo po zánětech. Vysoká noha se v našem souboru dětí vyskytla již ve třech letech věku ) dva chlapci a jedna dívka). Výrazně vyšší je výskyt této vady u dívek než u chlapců. U dívek přibližně od 7 let dokonce počet vysokých nohou výrazně převyšuje počet plochých nohou. U souboru starších dětí, přibližně od 14 let, byl u obou pohlaví zaznamenán mírný nárůst této ortopedické vady nohou.

Otisk a obrys vysoké nohy (chlapec 7 let)
VBOČENÝ PALEC (hallux valgus)
V lékařské literatuře se uvádí, že vbočený palec je podmíněn dědičnou dispozicí a vzniká při spolupůsobení zevních příčin, zejména nošením prostorově nevhodné obuvi — příliš špičaté s vysokým podpatkem. Z tohoto důvodu se vbočrný palec častěji vyskytuje u žen než u mužů. U malých dětí může vbočení vzniknout již nošením těsných punčocháčů a ponožek. U této deformity dochází k úchylce postavení palce, ten se stále více přiklání k ostatním prstům, u těžších vad se dokonce podsouvá pod druhý prst. Vbočený palec bývá většinou doprovázen dalšími zdravotními komplikacemi, jako je pokles a rozšíření přední příčné klenby nožní. Noha se příčně rozšiřuje a v místě hlavičky první nártní kosti se tlakem svršku obuvi vytváří kostěný výrůstek. Mezi výrůstkem a kůží vzniká tíhový váček jako ochrana před tlakem, který se nezřídka bolestivě zanítí, vytvářejí se zde otlaky, kuří oka. Toto onemocnění palce bylo u našeho souboru dětí zjištěno nejen ve školním věku, ale — což je překvapující — také dosti často již v předškolním věku. Z dvojnásobně až několikanásobně častějšího výskytu vbočeného palce u dívek oproti chlapcům je zřejmé, že dívky školního věku ( a především v období dospívání) nosí častěji tvarově a velikostně nevhodnou obuv, která jim způsobuje deformitu palce.

Vbočený palec s počátečním stadiem přeložení druhého prstu (dívka 15 let)

Deformity prstů, vbočený palec, otlaky, podnehtová podlitina (dívka 14 let)

DEFORMITY PRSTU

kladívkové, drápovité, přeložený prst, vbočený malík
Jsou zde zahrnuty nejčastěji se vyskytující deformity prstů, které jsou ve velké míře způsobeny nošením prostorově nevhodné obuvi, nejčastěji krátké, nebo nadměrně špičaté obuvi. Kladívkovité a drápovité prsty jsou v podstatě trvalé „skrčeniny“ prstů, vybočený malík je zrcadlový obraz vbočeného palce — malík se uchyluje k ostatním prstům, ve větší úchylce se zvedá nad čtvrtý prst, přeložený prst se objevuje jako komplikace postupně vbočeného palce, který se podsouvá pod druhý prst.
Z výsledků je zřejmé, že výše uvedené příklady deformit prstů nejsou u sledovaných věkových kategorií dětí a mládeže příliš časté, s věkem jich však přibývá. Nejčastější z nich je vbočený malík jako výsledek tlaku obuvi se zúženou špičkou v oblasti malíku. Mnohé, pouhým okem nezjistitelné, deformity prstů se však mohou ve svých důsledcích plně projevit až o mnoho let později.
KOSTĚNÉ VÝRŮSTKY ( exostózy )
Dvojitá pata ( haglundova exostóza ), výrůstky na hřbetu nohy ( exostisos cuneiformis ), patní ostruha ( calcar calcenei ), výrůstek na hlavičce první nártní kosti
Vznikají nejčastěji trvalým tlakem obuvi v místech, kde je kost kryta pouze kůží se slabou vrstvou podkoží. Dochází zde ke dráždění okostice, která se tomuto tlaku brání nadprodukcí kostní tkáně. Najčastější místa jsou na patě, kdy tlakem opatku obuvi vzniká dvojitá pata, patní ostruha — ostruhovitý kostní výrůstek na spodní straně patní kosti se objevuje často u podélně ploché nohy ( tento typ exostózy nebyl při našem průzkumu zaznamenán, neboť vyžaduje rtg vyšetření ). Exostóza na hlavičce první nártní kosti doprovází často vbočený palec. Také na hřbetu nohou se často tvoří exostózy, a to v důsledku nadměrného tlaku obuvi, hlavně šněrovací, v případech, kdy obuv musí být pevná jako u lyžařů a krasobruslařů. Rovněž u lidí s vysokým nártem může již bežná obuv tlakem na zvýšený nárt vyvolat nártní exostózu. V poslední době přibývá dokonce u malých dětí výskyt exostózy na hřbetu nohy, a to díky módnímu hitu — kolečkovým bruslím. Podle výsledků průzkumu počet exostóz u obou pohlaví stoupá věkem.

Dvojitá pata s puchýři (dívka 11 let)

OTLAKY — MOZOLY ( tyloma )

Jedná se jednoznačně o získané onemocnění kůže, způsobené nošením tvarově, velikostně či materiálově nevhodné obuvi. Otlaky vznikají při střídavém působení tlaku obuvi na kůži, která na tlak reaguje zesílením rohové vrstvy pokožky. Projevuje se oválným, plochým hrbolem, který je na pohmat tvrdý. Pokud se nezanítí, nebo netlačí na hluboká citlivá místa, není bolestivý. Toto onemocnění kůže je vůbec nejčastěji se vyskytující poškození kůže nohou.
Otlaky byly zjištěny u dětí všech sledovaných věkových kategorií, nevyjímaje nejmladší ročníky.
Výrazný nárůst otlaků u nejstarších ročníků chlapců i dívek svědčí o tom, že tato dospívající mládež dává často přednost módním, zdravotně závadným typům obuvi, což se podepisuje na zdraví jejich nohou. Téměř ve všech věkových třídách je výskyt otlaků častější u dívek než u chlapců.

Otlaky (chlapec 13 let)

PUCHÝŘE A ODŘENINY

Příčinou vzniku puchýře na noze je tření při dlouhé chůzi v příliš těsné nebo volné, či jinak nevhodné obuvi. V těsné obuvi musí pokožka sledovat pohyb určité části obuvi a postupně se uvolňuje od škáry, do volného prostoru prosakuje tkáňový mok, vzniká puchýř. Ve volné obuvi dochází k typickému tření mezi pokožkou a botou.
Výskyt puchýřů zjišťujeme poměrně často ve všech věkových skupinách, tedy již u nejmenších dětí. S přibývajícím věkem se počet nalezených puchýřů výrazně zvětšuje. Dívky nosí častěji nevhodnou obuv než chlapci, což dokazuje až dvojnásobný výskyt puchýřů u dívek ve srovnání s chlapci. Puchýře v nejvyšší míře vznikají v jarních a letních měsících, kdy se nosí nová obuv, často naboso.

Odřeniny (dívka 13 let)

Dvojitá pata s puchýři (dívka 11 let)

BRADAVICE

Bradavice patří mez virová kožní onemocnění nohou, způsobená drobnými mikroorganismy — papilomaviry (vyskytují se až v 60 známých typech ). Podle Kubáta bývají nejčastěji postiženy malé děti, zejména ty, které navštěvují veřejné lázně a bazény. Náš průzkum potvrdil, že toto onemocnění se nevyhýbá žádnému věku, přičemž s přibývajícím věkem se výskyt bradavic u obou pohlaví zvyšuje. Onemocněním bradavicemi trpí více dívky než chlapci.

Bradavice (dívka 12 let)

OSTATNÍ KOŽNÍ NEMOCI:

PLÍSNĚ ( mykózy ), EKZÉMY

Mezinárodní statistiky odhadují , že každá druhá osoba v lidské populaci má plesnivé nohy. Není se čemu divit, neboť místa, jako jsou plavecké bazény, sportovní šatny, umývárny, ale také kachlíky plováren, jsou plné plísňových zárodků. Plísně snadno přežívají také ve vnitřním záhybech obuvi, ve tkanině punčoch a ponožek a není snadné je odstranit. Nohy, které jsou dlouhé hodiny uvězněny ve špatně větrané obuvi, zejména je-li to obuv ze syntetických materiálů, jen stěží odolávají plísňové agresi. Mnoho dětí je rovněž postiženo vrozenými ekzémy, nebo alergickými reakcemi kůže na látky obsažené v materiálech obuvi. U obou pohlaví lze sledovat s přibývajícím věkem nárůst různých kožních nemocí.

Plíseň (dívka 10 let)

Ekzém (dívka 12 let)

KUŘÍ OKA ( clavus )

Predikčními místy vzniku kuřích ok na noze jsou ta, kde se velmi blízko pod kůží nacházejí hlavice nártních kostí a článků prstů. Nejčastěji se tvoří dlouhodobým tlakem obuvi na kostní podklad. Český název „kuří oko“ má tato deformita proto, že připomíná zornici oka kuřete.
Od mozolu se liší tím, že jeho střední část, tzv. jádro (centrální rohový čep ), je tvrdší než ostatní rohovina. Při chůzi nebo při tlaku obuvi působí kuří oko někdy i velmi prudké bolesti. U dětí a mladistvých se kuří oka vyskytují jen ojediněle, což může souviset mimo jiné s rychlým růstem nohou, a tedy i s častou výměnou obuvi s větším vnitřním prostorem. S přibývajícím věkem však výskyt této vady u obou pohlaví vzrůstá.

POŠKOZENÍ NEHTŮ

podnehtové podlitiny, mechanické poškození nehtů, stržený nehet, zarostlý nehet .
počet poškozených nehtů vzrůstá s věkem, rozdíly mezi pohlavím nejsou významné.

Zarostlý nehet (dívka 13 let)

JINÁ ONEMOCNĚNÍ NOHOU

Výskyt jiných onemocnění nohou ( úrazy, operace, vrozené vady apod.) je u obou pohlaví téměř shodný, ani s věkem se počet těchto onemocnění nohou příliš nemění.

Srůst druhého a třetího prstu (dívka 4 roky)

Výsledky průzkumu zdravotního stavu nohou dětí a mládeže svědčí o tom, že nejen mládež, ale i děti v předškolním a školním věku nosí obuv, která poškozuje zdraví jejich nohou. Výsledky odrážejí nejenom sníženou úroveň obouvání, ale i nedostatečnou péči o hygienu a zdraví nohou naší současné populace dětí a mládeže.
Příčiny lze hledat především v nedostatečné nabídce kvalitní zdravotně nezávadné obuvi na našem trhu, v ekonomické situaci mnoha rodin s malými i dospívajícími dětmi, ve vysokých cenách obuvi a rovněž tak v nedostatečných znalostech rodičů, někdy i lékařů a pedagogických pracovníků o škodlivosti nošení nevhodné obuvi, a především fatální neznalosti rozpoznat dobrou botu od špatné.
Častý výskyt bradavic a jiných kožních onemocnění varuje před podceňováním hygieny v lázeňských zařízeních, ve společných šatnách, umývárnách a sportovních klubech. Varování se váže v neposlední řadě i k nošení obuvi ze syntetických materiálů.
Přetištěno z časopisu D-test 9-10/2001 Autor RNDr. Pavla Šťastná

Proč právě naše capáčky

 

Zdraví začíná u nohou a 99% děti se rodí se zdravou nohou. Vlivem nošení nevhodné obuvi je věku 3 let až 30% dětských nohou postiženo, často nevratně.
Naše capáčky vyrábíme z nejkvalitnějších, měkkých, poddajných čalounických usní (useň=vyčiněná kůže), které poskytují maximální komfort pro dětskou nožku, které se přizpůsobí.

 


Podšívka, která je v přímém kontaktu s nohou je typu Cambrella, tzn. odvádí vlhkost z vnitřku obuvi a nepropouští vlhko dovnitř (princip srdeční chlopně).
Podešev je buď z lehčené pryže nebo z materiálu TPE (TR) – termoplastický elastomer neboli termokaučuk. Nepoužíváme PUR (polyuretan) podešve, které jsou oproti TPE tužší a mají horší odolnost proti tření, to znamená, že kloužou.
Vkládací stélka perfektně kopíruje spodní část dětské nohy a je certifikovaná z hlediska všech parametrů zdravotní nezávadnosti.

 

Shrnuto

Naše obuv je dostatečně prostorná (obvodová skupina G+), prodyšná, lehká, přizpůsobivá dětské noze a měkká.

Obvodová skupina G+ – dostatečný vnitřní prostor na baculatou dětskou obuv v oblasti prstních kloubů a nártů.

Předávání cen v Mateřské školce

20.2. proběhlo předání cen naší velké předvánoční soutěže, kdy účastníci (mateřské školky) pro nás nakreslili, vyrobili obrázek, či koláž s vánoční tématikou. Obrázků přišlo nespočet a soutěž měla dokonce mezinárodní charakter, jelikož se do soutěže přihlásily i školky ze Slovenska.

Po dlouhé debatě jsme vybrali obrázek od Mateřské školky z Hustopeč ze třídy kuřátka, kdy obrázek pro nás vyráběly 2-3 leté děti a byly tak nejmladšími účastníky naší soutěže. 

Malým výhercům jsme předali bačkůrky s jejich jmény, kdy předávání bylo plné úsměvů a radosti a dokonce si pro nás děti připravili kouzelné vystoupení, které nás opravdu dojalo, za to ještě jednou děkujeme.

 

 

 

Ortopedi varují: barefoot obuv je nebezpečný reklamní trik

 (KABO, Brno) – Veletržní seminář „Bosé obouvání – ano či ne?“ se věnoval trendu posledních let, který velí chodit a běhat naboso v ultratenké obuvi, což zajistí maximální kontakt s povrchem a přirozenou práci chodidla. Na možná rizika upozornili ortopedi a podiatři.

 

Prodejci barefoot obuvi prezentují chůzi naboso jako to nejpřirozenější a nejzdravější, co mohou lidé pro své nohy udělat. Boty s rovnou podrážkou o síle od 3 do 6 milimetrů nemají žádnou podporu nožní klenby ani patní tlumič, který by bránil přímému kontaktu s terénem, a je cíleně opomíjen fakt, že chůze naboso ani barefoot obuv rozhodně není vhodná pro každého a za všech podmínek.

„Chůze naboso ano, ale musí pro ni být vhodné podmínky, tj. měkký povrch bez chemického zatížení, protože chemické sloučeniny se vstřebávají kůží. Takový povrch je u nás obtížné najít. Ale především chodidlo musí být zdravé, bez poklesu klenby, deformaci apod., “zdůraznil známý brněnský ortoped a pediatr Vladimír Holoubek. Chůzí naboso podle něj může uživatel poškodit celý organismus, protože problém se řetězí a stav nohou má vliv na vývoj dalších etáží pohybového systému. „Nabídka ultratenkých bot se paušalizuje pro každého, ale taková bota rozhodně není pro všechny, je pouze pro zdravé jedince a zdravou nohu. Ale kdo v naší populaci to je, když studie ukazují, že 95% dětí nastupujících do první třídy má funkční vady v oblasti nohou a pohybového systému? Mám dětské pacienty s následky nošení těchto bot. Došlo u nich k rozpadu kosti v oblasti paty následkem naprosto nevhodných tvrdých došlapů, „ dodal Vladimír Holoubek.

Uživatele podle pediatra podléhají nákladným reklamním kampaním, protože barefootová obuv stojí třeba dva a půl tisíce, ale její výrobní cena se pohybuje do sta korun. Určitě by ji spotřebitelé neměli nakupovat na internetu, ale ve specializované prodejně s odborným personálem. Opatrní ovšem mají být i prodejci, kteří by měli umět posoudit, pro koho je taková obuv vhodná, a mít dostatek odborné erudice na to, by si za tímto rozhodnutím stáli i správně, protože jinak se vystavují nebezpečí žaloby.

 

 

TWISTO

Se službou TWISTO si objednáte zboží a uhradíte až za 14 dní, takže Vám odpadnou obavy ohledně toho,  že naše botičky Vám nebudou sedět jako ulité.

Doba dodání

Dodací lhůty

Zboží skladem

Zboží, které je skladem, je uvedeno v našem e-shopu, který je pravidelně aktualizován. Pro toto zboží platí, že se může expedovat do 2 pracovních dnů od potvrzení objednávky.

Zboží, které není skladem – doba výroby je do14 dnů od potvrzení objednávky + přeprava.

Vyšívání na zakázku – do 14 dnů od potvrzení objednávky zákazníkem + přeprava.

Výšivky na obuv

Vyšívání na botky

Na Vámi vybranou botičku Vám, dle Vašeho přání, jsme schopni vyšít  nápis nebo obrázek. 

Máme k dispozici svůj vlastní vyšívací stroj. Značka stroje je RICOMA. Používáme nitě vyrobené ze 100% viskózy a 100% polyesteru, které jsou určeny na strojní výšivku. Disponujeme 18 barvami, které se můžou navzájem kombinovat. Vyšívací vzory si navrhujeme a vytváříme nebo vyšíváme dle požadavků zákazníka. Veškeré vzory jsou uloženy v naší databázi. Ve fotogalerii jsou ukázky některých vyšitých botiček pro Vaši lepší orientaci.

Na základě Vaší poptávky Vám navrhneme výšivky dle Vaší dodané předlohy. Vyšijeme emblémy či znaky nebo loga na textilní materiál nebo na Vámi vybrané dětské botičky. Když nám přinesete svůj hotový oděv nebo výrobek, můžeme (dle technické možnosti) vyšít Váš požadavek také zde. Strojní výšivka na dresy nebo podobný hotový výrobek je velmi originální a také její životnost a údržba je efektivní a nejkvalitnější způsob.

Co udělat, když potřebuje vyšití na Váš materiál

V případě, že máte zájem o vyšití Vámi požadovaného motivu na jiný výrobek než na naše botičky, prosím kontaktujte nás na níže uvedených kontaktech a náš školený personál z obchodního oddělení vás bude kontaktovat, aby s vámi domluvil a přesně vyspecifikovat vaše požadavky a vytvořil finální objednávku, která je akceptovatelná pro vás i pro naši výrobu.

   Co je pro nás nutné vědět před zadáním objednávky:

Potřebujeme kvalitní předlohu – obrázek, který chcete vyšít.

Rozměry našívaného obrázku – v mm.

  • Umístění obrázku na výrobek
  • Počet kusů
  • My Vám navrhneme barvy dle našeho vzorníku

 

Kontakt:

Ing. Marcela Černá
mobil:  +420 777 706 806 nebo +420 773 951 789

e-mail: cerna@prvni-krucky.cz

 

Naším cílem je, že náš zákazník má unikátní výrobek, dle jeho zadaných parametrů.

info o firmě
PRVNÍ KRŮČKY
– certifikovaná dětská obuv. Výrobce dětské zdravotně nezávadné obuvi s certifikací Žirafa. Certifikace Žirafa je jediná uznávaná cerfitikace dětské obuvi v České republice, která deklaruje zdravotní nezávadnost a podporuje správný vývoj nožky dítěte.

Management společnosti má dlouholeté zkušenosti s výrobou dětské obuvi.  

Ručně vyráběné botky pro Vaše nejmenší  s možností originálního vyšívání  (od našeho loga, skrze obrázky, jméno až po individuální návrhy Vás, našich klientů).

 

V začátcích jsme šili pouze domácí textilní obuv. Následující roky jsme přidali kožené capáčky a dostali tak svému názvu “PRVNÍ KRŮČKY.” Na jaře roku 2017 jsme rozšířili výrobu o celoroční koženou obuv a v rámci roku 2017 k tomu přidlali ještě obuv zimní. 

Opoždění spuštění výroby celoroční a zimní kožené kolekce byl dán našim důrazem na výběr dodavatele a jejich schopnost dostát včas našim potřebám a hlavně dodávat kůži v odpovídající jakosti.

 

Naše výroba aktuálně zahrnuje obuv jak pro nejmenší, tak pro děti do 3 let věku

Kožený capáček velikosti 18- 22 (Francouzské číslování). 

- Dětská textilní domácí obuv – velikosti 11,5-26 (metrické v cm), 

- Celoroční kožená vycházková obuv – velikosti 18-26, (Francouzské číslování).

- Zimní kožená obuv s kožíškem - velikosti 18-26 (Francouzské číslování)

 

Díky vlastnímu vyšívacímu stroji nabízíme zákazníkům velkou individualizaci obuvi. Od vyšití jména, obrázku z katalogu, případně vlastního obrázku, či různých kombinací. Pro velkoodběratele a obchody s vlastním logem nabízíme možnosti šití jejich vlastní značky na obuv za zvýhodněnou cenu.

 

 

Naše výrobna:

Kompletní zázemí naší společnosti se nachází na adrese U Výzkumu 603, Hrušovany u Brna.

Naše přednosti:

  • Kvalitní ruční práce
  • Nejkvalitnější měkké kůže
  • Servis
  • Kvalita
  • Rychlost

 

 

 

 

Vlastnosti obuvi
DĚTSKÁ NOHA

Noha dítěte roste velmi rychle, mění se v délce, šířce i proporcích. Noha malého dítěte roste v průměru 15 až 18 milimetrů za rok, u starších dětí 8 až 12 milimetrů. Ve věku 2-3 let potřebují děti dvě až tři velikosti obuvi za rok, v předškolním věku dvě velikosti obuvi a ve školním věku dvě až tři velikosti obuvi ročně. Růst nohy není plynulý, ale probíhá ve skocích. Některé děti mohou ze svých bot vyrůst již za dva až tři měsíce.

Kosti nohy malého dítěte jsou dlouho chrupavčité, tudíž měkké a schopné se rychle deformovat buď špatnou obuví, nebo nadměrným zatížením.

Dětské nohy mají sníženou citlivost vůči bolesti a tlaku. Proto jsou děti ohroženy tím, že budou nosit příliš krátkou nebo nepadnoucí obuv, aniž by si toho byly vědomy.

U nejmenších dětí přibližně do věku 4 let jsou v klenbě nožní tukové polštářky protkané pružným a pevným vazivem, které mají za cíl chránit vyvíjející se nožní klenby před možným přetížením. Je tedy zbytečné vybavovat obuv pro nejmenší děti komponenty pro podporu klenby.

 

Bota pro vaše dítě

Údaje lékařských statistik jsou varující. Zatímco 99% dětí se rodí s naprosto zdravýma nohama, s příbývajícím věkem se počet vad nohou zvyšuje – podle některých údajů až na 67%. Alarmujícím zjištěním je skutečnost, že přibližně jedna třetina prvňáčků přichází do školy s nohama různě poškozenýma v důsledku nošení nesprávné obuvi. Tato nanejvýš znepokojující skutečnost byla potvrzena průzkumem nohou dětí, který v letech 1997-1998 uskutečnili přední odborníci z VUT Fakulty technologické ve Zlíně, České obuvnické asociace a pracoviště zdravotně nezávadného obouvání a.s. Konty Zlín. Odtud je zřejmé, že pro mnoho rodičů je problémem rozpoznat při nákupu zdravotně nezávadnou obuv od obuvi, která může poškodit nohy dítěte mnohdy na celý život.
Touto informací si Vám dovolujeme poradit při nákupu obuvi pro Vaše děti a usnadnit rozhodování, který z nabízených modelů v celé prodejní síti je pro ně ten nejvhodnější.

 Čím se nohy deformují

Čím se nohy deformují Deformity nohou vznikají především nošením obuvi, která dobře nepadne – je buď příliš krátká, příliš úzká nebo špičatá. Na druhé straně i příliš široká obuv, kde noha klouže ke špici, způsobuje vážná poškození nohy. Dalšími rizikovými faktory jsou: přetěžování nohou nepřiměřeně dlouhou chůzí a stáním, nadměrná tělesná hmotnost, nedostatek pohybu a chůze naboso po tvrdých a rovných podlahách.
Zvláštnosti stavby dětské nohy
Dětská noha se od nohy dospělého člověka liší v mnoha anatomických i funkčních vlastnostech:

Noha dítěte velmi rychle roste, mění se v délce, šířce i v proporcích. Noha malého dítěte roste v průměru 15 až 18 mm za rok, u starších dětí 8 – 12 mm.

Kosti nohy malého dítěte jsou dlouho chrupavčité, tudíž měkké a schopné se rychle deformovat buď špatnou obuví, nebo nadměrným zatížením.

Dětské nohy mají sníženou citlivost vůči bolesti a tlaku. Z toho důvodu jsou děti ohoženy tím, že budou nosit příliš krátkou nebo jinak nepadnoucí obuv, aniž by si toho byly vědomy.

Nošení příliš krátké obuvi ohrožuje zdraví nohou

Stránka 1 z 1 - 10 položek celkem